Tek bir lensle üç mesafede net görüş imkanı!

Bulanık ve sisli görüyorsanız, renkler parlaklığını kaybediyor ve sararıyorsa, okurken daha fazla ışığa ihtiyaç duyuyorsanız, gözünüzün önüne perde inmiş gibi hissediyorsanız, dikkat… Tüm bu belirtiler katarakt hastalığına işaret edebiliyor. Kataraktın tedavi edilebilir körlük sebeplerinin en başında geldiğine dikkat çeken Acıbadem International Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, “Katarakt ameliyatında tercih ettiğimiz üç odaklı akıllı lensler gözlük ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu üç odaklı akıllı lensler sayesinde hasta aynı mercek ile yakını, orta mesafeyi ve uzağı gözlüksüz olarak görebiliyor. Ameliyat sonrasında; bilgisayar kullanımı, televizyon izleme mesafesi, araç içinde uzak ve yakın görüntü, mutfakta görüş mesafesi gibi orta mesafelerde de çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Akıllı lensler ile hastalar ömür boyu gözlükten kurtuluyorlar” diyor. 

Görme kaybına yol açabiliyor! 

Halk arasında “göze perde inmesi” olarak da bilinen katarakt, gözümüzdeki saydam merceğin bulanıklaşması ve içinde oluşan çeşitli lekelenmelerle birlikte saydamlığını yitirmesiyle oluşan bir göz hastalığı olarak tanımlanıyor. Tedavi edilmezse görme kaybına yol açan katarakt hastalığı, ilk sinyalleri yakın görmede bulanıklaşma, renklerde solukluk ve sisli görme gibi sorunlarla veriyor. Dr. Nezih Özdemir, katarakt belirtilerini “Hasta bulanık ve sisli gördüğünü, net seçemediğini belirtir. İleri dönemde göz bebeğindeki bulanıklık belirginleşir. Muayenede miyop gelişmesi, derece değişiklikleri görülür. Renkler parlaklığını kaybeder ve sarı renk tonları oluşur. Çarpık ya da çift görme başlar. Okurken daha fazla ışığa ihtiyaç artar. Göz tansiyonu artar. Işık hassasiyeti doğar. Gece araç kullanma güçlüğü, güneş ışığından, araç farlarından rahatsız olmak, ışık kaynaklarının etrafında haleler görme şikayetleri artar” diyerek anlatıyor. 

40 yaşından sonra düzenli muayene şart! 

Yaşla birlikte rastlanma sıklığı artan ve 55-60 yaş civarındaki kişilerde gözün merceğinde başlayan hafif bir matlaşma ve sertleşme ile kendini gösteren katarakt, 60 yaşlarında yüzde 15-20; 65 yaşından sonra yüzde 30-40; 75 yaş üstünde ise yüzde 50 oranında görülüyor. Kataraktın dünyada tedavi edilebilir körlük sebeplerinin en başında geldiğine hatta tüm sebeplerin yaklaşık yarısını oluşturduğuna değinen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, hastalığı erken fark etmek için 40 yaşından sonra düzenli olarak göz doktoruna giderek muayene olmayı tavsiye ediyor. 

Operasyon 15-20 dakika sürüyor

Son yıllarda büyük ilerleme kaydeden katarakt cerrahisi, günümüzde tüm tıbbi işlemler içinde en başarılı ve hasta memnuniyeti açısından en yüz güldürücü girişimler arasında yer alıyor. Katarakt ameliyatında genellikle anestezi verilmiyor, bunun yerine gözler damla ile hafif şekilde uyuşturuluyor. İşlem her göz için yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor.  Göze korneadan 2-3 mm çapında bir kanal yoluyla eriştiklerini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, “Fakoemülsifikasyon tekniği ile bulanıklaşan mercek, ultrasonik titreşimler ile parçalanarak, göz içinde eritilerek yok edilir. Katarakt alındıktan sonra monofokal yani tek odaklı mercekler veya akıllı mercekler göz içine yerleştirilir. İki göze farklı günlerde operasyon yapılır. Son yıllarda fakoemülsifikasyon tekniği katarakt ameliyatlarında kullanılmaktadır” diyor. 

Akıllı lensler orta mesafede net görüş sağlıyor

Uzun zamandan beri katarakt ameliyatlarında “Akıllı Lens” olarak da adlandırılan trifokal, yani üç odaklı ve EDOF 2 (uzak ve ara mesafe) lensler kullanılabiliyor. EDOF lensler uzak ve ara yakın görmeyi sağlıyor. Hem kataraktı olan hem de yakını görme sorunu yaşayan kişilere uygulanan bu yeni nesil trifokal, yani üç odaklı akıllı lensler sayesinde hasta tek bir mercekle yakını, ara mesafeyi ve uzağı gözlüksüz olarak görebiliyor.  Akıllı lenslerin en önemli özelliğinin ara mesafede sağladığı netlik olduğunu vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, “Kişiye özel bu lenslerin seçimi önceden yapılan detaylı ölçüm ve tetkiklere göre yapılır. Akıllı lens uygulanan katarakt ameliyatı sonrası bilgisayar kullanımı, televizyon izleme mesafesi, araç içinde uzak ve yakın görüntü, mutfakta görüş mesafesi gibi görme kalitesinin en önemli olduğu orta mesafelerde de net görüş elde edilir” diyor.  Akıllı lens teknolojisi, katarakt hastalığının yanı sıra aynı anda tek mercek ile yakın ve uzağı gözlüksüz olarak görmek isteyen 40 yaş üstü hastalar ile göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksek olan genç hastalarda da tercih ediliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir