Süper star Ajda Pekkan ‘Neden Türk dünya starı yok’ olduğunu anlattı: ‘Hiç bir efor sarf edilmedi’

Beyazıt Öztürk’ün 1998 yılında sunduğu Max Smart ekranlarında yayınlanan programına konuk olan Ajda Pekkan’ın söylediği sözler yıllar sonra tekrar gündem oldu. Beyazıt Öztürk’ün sorduğu “Bizim dünya çapında adı duyulmuş neden çok fazla sanatçımız yok” sorusuna şarkı sözü yazarı Sezen Cumhur Önal’ın yapmış olduğu Dario Moreno açıklamasına katılan Ajda Pekkan, dünyaca ünlü müzik yapımcısı Ahmet Ertegün hakkında konuştu.

Beyazıt Öztürk’ün sorusuna Sezen Cumhur Önal şöyle yanıt verdi:

“Ajda Pekkan, Paris’in Olympia’sında Dario Moreno’dan sonra sahne almış bir isimdir. Dario Mareno Musevi asıllı Türk şarkıcı olarak 50’li yıllarda keşfedilmiş ve bu kişiye senin yerin Paris denilerek buradan götürülmüş ve o şekilde meşhur olmuş. Dario Mareno her gittiği yerde Türk bayrağını göndere çektirmiştir.”

Sezen Cumhur Önal’ın verdiği yanıt sırasında lafa giren Ajda Pekkan ise Türk müzisyenlerinin neden dünya starı olamadığını şöyle anlattı:

“Dario Mareno Musevi asıllı olduğu için öyle oldu tabi ki, evet sesi de güzel ama onun orada da bir lobisi olduğu için öyle bir yere geldi. Aslında bunları konuşmak istemiyorum ama yeri geldiği için söyleyeceğim. 1971’de ABD’ye gittim bir konser daveti geldiği için ve orada Ahmet Ertegün (Türk- ABD asıllı müzik yapımcısı) ile bir birlikteliğimiz oldu ilk kez orada tanıştık. Kendisiyle güzel bir dostluğumuz oldu ama hiçbir zaman Türkiye adına bir adımı olmadı, bizi evrenselleştirmedi.”

“Onun bana bir sözü vardır, ‘Bugün Avrupa’da tanınmış sanatçılarının tüm dünyaya yayılmamasının sebebi de mantalite farkı, eğer sen 17-18 yaşında ABD’ye gelmiş olsaydın o mantaliteyle çok başka şeyler yapardın.’ Bunu bana söylediğinde 24-25 yaşlarındaydım aslında çok bir fark yoktu. Ben ne zaman New York’a Amerika’ya gitsem beni takdime ederken ben her zaman orada ‘Guest of Honor’ oluyorum (Onur konuğu). Beni Türkiye’nin Barbra Streisand tanıştırıyor. Her zaman Türklerle gurur duydular ama hiçbir zaman başka bir efor sarf edilmedi. Onun için üzgünüm ben de isterdim ben de, birisi benim elimden tutsun yurt dışında da lobisi ve kimliği olan birisi. Ama hiçbir efor sarf edilmedi.”

Ahmet Ertegün ve Mick Jagger (The Rolling Stones solisti)

AHMET ERTEGÜN KİMDİR

Türk-Amerikan müzik yapımcısı olan Ahmet Ertegün Atlantic Records kurucusudur. Ertegün, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Eric Clapton, Aretha Franklin ve Ray Charles gibi isimleri dünyaya tanıttı. 3 farklı alanda Grammy ödülü sahibi olan Ertegün 2006 yılında New York’ta The Rolling Stones konseri sırasında ayağının kayması sonucu düşerek yoğun bakıma kaldırıldı. 3 aylık bir yoğun bakım süreci geçiren Ertegün 14 Aralık 2006’da hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir