ÖZEL | Berkan Kutlu neden Galatasaray’a geri döndü? İtalyanlar sebebini açıkladı

Galatasaray sezon başında kiralık transferle Çizme’ye uğurladığı Berkan Kutlu’yu, yarım sezonun ardından geri çağırdı. Sarı-kırmızılılar ağustos sonundaki açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: “Profesyonel futbolcumuz Berkan İsmail Kutlu’nun 2023-2024 sezonu için satın alma opsiyonlu geçici transferi konusunda Genoa Cricket And Football Club S.P.A ile anlaşmaya varılmıştır. Yapılan anlaşmaya göre Genoa Cricket And Football Club S.P.A, şirketimize 250 bin avro geçici transfer bedeli ödeyecektir. Futbolcunun satın alma opsiyon bedeli 5 milyon avrodur.

Galatasaray yönetimi, 2023-2024 sezonunun ilk yarısını İtalya’da lacivert-kırmızılı formayla geçiren 25 yaşındaki futbolcuyu sezonun ikinci yarısında sarı-kırmızılı formayla sahaya çıkmaya davet etti. Galatasaray şu duyuruyu yayınladı: “Futbolcumuz Berkan Kutlu, kiralık olarak gittiği Serie A ekibi Genoa’dan Galatasarayımıza döndü. Berkan Kutlu’ya tekrar Galatasaray’a hoş geldin diyor, kendisine başarılar diliyoruz.”

Berkan Kutlu, geçici olarak bulunduğu Genoa’da 6 Serie A maçına çıktı. Bunların hiçbirinde ilk 11’de yer almadı, Torino, Roma, Udinese, Milan, Salernitana, Empoli karşılaşmalarında sonradan oyuna girdi. Tuttomercato’nun Genoa muhabiri Andrea Piras ile Berkan’ın takımlarında geçirdiği dönemi konuştuk. İtalyan gazetecinin anlattıkları şöyle:

– Berkan Kutlu’nun Genoa dönemindeki performansı nasıldı?

Çok oynamasa da oynadığı maçlarda performansı iyiydi. Ne var ki çok fazla fırsat bulamadı.

– Kiralık anlaşması 1 sezonluktu. Neden Berkan Ocak ayında Galatasaray’a geri döndü?

Galatasaray’a geri döndü çünkü Frendrup, Badelj, Malinovsky, Thorsby, Strootman gibi isimlerin görev aldığı orta sahada çok az oynama fırsatı bulabildi. Forma şansı bu isimler tarafından sınırlandırıldı.

– Genoa ondan hiç memnun kalmadı mı? Kulüp üzerindeki izlenimi nasıldı?

Öyle olduğunu sanmıyorum. Bence bu bir seçim çünkü orta saha, takımda o bölgedeki oyuncular tarafından doldurulmuştu. Bence kulüp Berkan’ın performansından memnun kaldı.

– Berkan için şimdi Galatasaray’a dönmek daha mı iyi? Ve neden?

Bence evet şu an Galatasaray’a gitmek onun için daha iyi olan seçenek. Düzenli olarak oynayabileceği başka bir kulübe de gidebilirdi.

– Genoa’da kendini defansif ve ofansif ne şekilde geliştirdi? İtalya’da ne öğrendi?

Savunmasını geliştirdi çünkü Alberto Gilardino savunmaya önem veren bir teknik direktör.

– Berkan’ın şu anda Ağustos ayına göre daha iyi bir oyuncu olduğunu söyleyebilir miyiz?

Bence öyle çünkü Serie A oyunculara önemli şeyler öğreten iyi antrenörlerin olduğu iyi bir lig.

– Serie A’da edindiği tecrübeyle bundan böyle Galatasaray’a katkısının daha fazla olabileceğini söyleyebilir miyiz?

Evet, Berkan Kutlu’nun Galatasaray’da oynamaya hazır olduğunu umuyorum.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir