Kocaeli’de 2023 yılında 320 bin 950 metre dere temizlendi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin birçok noktasından geçen derelerde temizlik çalışmaları gerçekleştiriyor. İSU Genel Müdürlüğü, 2023 yılında il genelindeki 177 farklı derede 320 bin 950 metre uzunluğunda temizlik çalışması gerçekleştirdi.

DERELER TEMİZLENİYOR

Kocaeli’nin topoğrafik yapısının dağ ve vadilerden oluşması nedeniyle şehrin birçok noktasında dereler bulunuyor. İSU Genel Müdürlüğü; il genelindeki derelerde, çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturan unsurları ortadan kaldırmak ve derelerin düzenli akışını sağlamak amacıyla temizlik çalışmaları yürütüyor. İSU, sene boyunca icra ettiği temizlik faaliyetlerinin yanı sıra, 2004 yılından beri il genelindeki birçok dere üzerinde gerçekleştirdiği ıslah projeleriyle derelerin düzenli akışını temin ediyor.

77 TON ATIK BERTARAF EDİLDİ

Küresel ısınmanın etkileriyle birlikte son yıllarda yaşanan iklim değişikliği, ani ve etkili sağanak yağışlarını da beraberinde getiriyor. İSU Genel Müdürlüğü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ile birlikte bölgemizi de etkileyen iklim değişikliği ile mücadele amacıyla birçok altyapı yatırımını hayata geçiriyor. Altyapı yatırımlarının yanı sıra yerleşim alanı içerisinde kalan derelerde ıslah ve temizlik çalışmaları da yürüten İSU, bu kapsamda 2023 yılı içerisinde 12 ilçede 320 bin 950 metre uzunluğunda dere temizliği çalışmasıyla toplamda 77 ton atığı derelerden taşıyarak bertaraf etti.

DERELERİN DÜZENLİ AKIŞI SAĞLANIYOR

İSU İşletmeler Bakım Onarım Dairesi Başkanlığı ile İlçe Şube Müdürlüğü ekiplerinin il genelinde sürdürdüğü çalışmalarda dereler; yağışlar ile birlikte gelen alüvyon, çakıl, kum ve evsel atıklar gibi malzemeler ile derelerin düzenli akışını engelleyen bitkilerden temizleniyor. Derelerden çıkan atık malzemeler, kamyonlar ile depolama alanlarına götürülerek bertaraf ediliyor.

DOĞA KORUNUYOR

Yapılan çalışmalar ile birlikte dereler, yağmur ile taşınan alüvyon ve teressübat malzemelerinden temizlenerek düzenli akışları sağlanıyor. Böylece dereler, insan sağlığı için tehdit oluşturmayacak hale getiriliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeliler için daha yaşanabilir bir çevre oluşturmak adına yıl boyunca gerçekleştirdiği bu ve benzer çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir