Pasifik halka açılıp dünya ligine koşacak

Pasifik Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, lojistik sektöründeki şirketleri Pasifik Eurasia’yı halka arz etmeye hazırlandıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ekonomi gazetecileriyle bir araya gelen Fatih Erdoğan, “SPK’nın onayından sonra grubumuzun üçüncü halka arzını gerçekleştirmiş olacağız. Orçay ile başlayan Pasifik GYO ile devam eden halka arz sürecimiz Pasifik Eurasia ile yeni bir boyut kazanacak. Halka arzdan elde ettiğimiz gelirle Pasifik Eurasia’nın dünya devleri arasında yer alması için yatırımlarımıza hız vereceğiz. Hedeflerimizden biri de Borsa İstanbul’dan sonra uluslararası borsalarda da Pasifik Eurasia’nın işlem görmesi” dedi.

LOJİSTİKTE BÜYÜYECEK

Lojistik sektöründeki yatırımlarını büyütme kararı aldıklarını anlatan Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Demiryolu taşımacılığı alanında büyümeyi devam ettirmek istiyoruz. Kendi lokomatiflerimizi ve vagonlarımızı satın alarak, kendi trenlerimizi işletmek üzere demir yolu tren işletmeciliğine geçmek için çalışıyoruz. Ayrıca demiryolu taşımacılığı için önemli olduğunu düşündüğümüz lokasyonlarda lojistik merkezler kurup terminal işletmeciliğine de ciddi yatırım yapıp bu alanda da büyümek istiyoruz. Bunun yanı sıra deniz ve havayolu lojistiği konusunda da yatırımlarımıza başladık. İlk gemimizi filomuza ekledik ve önümüzdeki beş yılda filomuzu 6 gemiye çıkarmayı hedefliyoruz. Hava kargoda şirket satın almalarıyla büyümek istiyoruz. Bu kapsamda görüşmelere de başladık. Bütün bu yeni alanlara yapacağımız yatırımlarla halka arz ile elde edeceğimiz finansal kapasite artışımızla önümüzdeki beş yıl için ciddi bir büyüme planlamış durumdayız. Bu kapsamda ilk üç yılda 3 milyar TL’lik yatırım yapmayı hedefliyoruz.”

Fatih Erdoğan

DEĞERİ 30 MİLYAR TL

Erdoğan, Pasifik GYO’nun ise 2022 yılını 3.4 milyar TL net kâr ile kapattığını belirterek, “İstanbul’da 3 yeni Next Level projesinin ön talep sürecine başladık. Next Level İstanbul, Next Level Country ve Next Level Kemer projelerimizde üreteceğimiz gayrimenkullerin bugün itibarıyla değeri 30 milyar TL’nin üzerinde. Yani üç projemizdeki gayrimenkullerin tamamı bugün satılsa 30 milyar TL’nin üzerinde hasılat oluşur. Merkez Ankara’da şu anda teslimatlarımız etap etap devam ediyor. Projede yer alan toplam 1578 konut ve 904 ofis yer almaktaydı. Bunlardan konutların tamamı, ofislerin ise yüzde 90’ı satılmış durumda. Bunlardan ayrıca İlk planda ofis kulesi olarak tasarlanan son blokumuz geçen yıl konut arzını arttırmak amaçlı yayınlanan ve ofislerin konuta çevrilmesine olanak tanıyan yönetmelik çerçevesinde ruhsat tadilatına gidilerek 550 adet yeni konut üretimi planlandı. Ruhsat tadilat süreci tamamlandıktan sonra bu yeni konutların da satışına ve imalatına başlıyor olacağız. Merkez Ankara’da Ankara’nın buluşma noktası olacak açık konseptli bir de AVM bulunuyor. Kiralamaların başladığı AVM’nin işletmesini Emlak Konut ile birlikte yapacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir