Özgür Sanat Meclisi toplandı: ‘Sanatçılar kent meclisleri kuracak’

Özgür Sanat Meclisi, dün akşam Kadıköy Gazhane’de “Sanatçılar konuşuyor” konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Yeşil Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Partisi), şair Ahmet Telli, yazar ve gazeteci Ahmet Nesin, şarkıcı Feryal Öney ve Cahit Berkay, yazar Ahmet Ümit, oyuncu Nur Sürer, yazar Mine Soysal gibi pek çok sanatçının çağrıcısı olduğu toplantıda sanatçıların yaşadıkları sorunlara dair çözüm önerileri hakkında bir tartışma ortamı oluşturuldu.

Gölge Kültür Sanat Merkezi (GKSM), Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) yöneticileri de toplantıda yer aldı. Toplantıya ayrıca HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ve Yeşil Sol Partisi Milletvekili adayı Kerem Fırtına da katıldı.

SANATÇILARIN SORUNLARI KONUŞULDU

Birçok kişinin bir araya geldiği toplantıda, sanatçıların sanatlarını icra edecek yer bulamama ve ekonomik yetersizlikten dolayı sanatını icra edememe gibi sorunların öne çıktığı görüldü. Toplantıda yasaklanan oyunlar ve konserleri, sansürlenen filmler ve yıllardır sürdürülen “ayrıştırıcı, ötekileştirici” kimlik politikaları üzerinden, susturulan diller ve tüketilmeye çalışılan bir barış kültürü olduğu kaydedildi.

‘AŞAĞIDAN YUKARIYA SİVİL BİR ÖRGÜTLENME SANAT MODELİ’

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, toplantıda söz alan Karşı Sanat’tan Feyyaz Yaman, bağımsız bir sanat kuramadıklarını söyledi. Yaman, “Devlet kültür politikaları dışında, özel sektörün egemenliği dışında bağımsız, aşağıdan yukarıya sivil bir örgütlenme sanat modeli geliştiremedik. Zaman zaman dernekler kurduk. Fakat her seferinde bir dağılmanın bir çözülmenin eşiklerinde hep yok olup gittik. Aşağıdan yukarıya bir politik ve sanatsal bir estetik birlikteliği nasıl öreriz bu gerçekten en büyük problem olarak önümüzde duruyor” ifadelerini kullandı.

SANATÇILAR KENT MECLİSLERİ KURACAK

Toplantıda, eşitlikçi ve çoğulcu yurttaşlık hakkı ve özgür bir sanat ortamı için Özgür Sanat Meclisi altında örgütlü bir adım atma konusunda çağrı yapıldı. Toplantıdan alınan karara göre seçilen 10 sanatçı bundan sonra Kent Meclisleri kurarak, sanatçılar arasında örgütlenmeyi ve birbirlerine destek çıkmayı sağlayacakları ifade edildi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir