MMU için sürpriz isim iddiası… Tören için gün sayılıyor!

Türkiye savunma teknolojisinde önemli bir rol oynayacak olan MMU için heyecanlı geri sayım başladı. 1 Mayıs tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan törende, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) için motor çalıştırma ve taksi testleri yapılacağı söyleniyor.

18 MART’TAKİ TÖREN ERTELENMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşecek olan Roll Out töreninde MMU’nun motor çalıştırması ve taksi testleri gerçekleştirilecek. Hazırlanan plana göre, bir aksiliğin çıkmaması durumunda savaş uçağının temel prototibinin ilk uçuşunun bu yıl gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Ayrıca Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından son zamanlarda yapılan açıklamaya göre ilk uçuşun 2024’e kayabileceği söylenmişti. Daha sonra. Milli Muharip Uçak (MMU) için 18 Mart 2023’te törenin yapılması için planlamalar yapılmıştı ancak 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş depremi nedeniyle bu tören ertelenmişti.

MMU 5 yılda tamamlanarak, Kasım 2022’de son montaj hattına girmişti. MMU, adının anılmaya başlandığı ilk andan itibaren gerek ülke içinde olsun gerek ise ülke dışında olsun birçok yerde gündeme gelmişti.

HÜRJET VE ANKA İÇİN TAKVİMLER 1 MAYIS’I GÖSTERİYOR

Yeni Nesil Muharip İnsansız Uçak Sistemi ANKA-3, ilk uçuşu için gün sayıyor. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Savunma teknolojisinde yerini alması beklenen ANKA-3’ün ilk uçuşuna çok yakın olduğunu belirtti.

HABERTÜRK canlı yayınına konuk olan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ANKA-3’ün önümüzdeki günlerde ilk uçuşunu yapacağını açıkladı. Bazı kaynaklara göre ANKA 3’ün uçuş tarihinin 1 Mayıs olduğu belirtiliyor. TUSAŞ Genel Müdürü Pro. Dr. Temel Kotil konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada “ANKA-3 önümüzdeki günlerde uçacak.” dedi. 

Ayrıca 2 Şubat’ta motor testlerinin yapıldığı Hürjet için de 1 Mayıs uçuş planı arasında olduğu söyleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİ BİR İSİM VEREBİLİR

Türk savunma sanayisinde önemli katılımların gerçekleşeceği törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MMU ve ANKA-3’e bir isim vermesi konuşuluyor. Bilindiği üzere bir önceki yıllarda T625 helikopterine Erdoğan ‘GÖKBEY’ adını vermişti.

Tolga Özbek’in haberine göre MMU için ortaya atılan isimlerden birinin de “Türk Yıldızı” olduğu söyleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir