Helium Blockchain’i Durdu: HNT Düşüşe Geçti!

Proje Solana’ya geçerken Helium’un yerel Blockchain durduruldu. Bu gelişmenin ardından HNT fiyatı yönünü güneye kırdı. Helium’un Solana’ya geçişinin ardındaki temel amaç, ağın istikrarını, ölçeklenebilirliğini artırmak ve işlem maliyetlerini düşürmek.

Helium Blockchain, durduruldu, HNT güneye iniyor!

Bir Nesnelerin İnterneti (IoT) projesi olan Helium, şu anda Blockchain köklerinden, hızı ve ölçeklenebilirliği ile bilinen bir Blockchain ağı olan Solana’ya geçiş sürecinde. Resmi olarak 18 Nisan’da yapılan duyuruya göre, bu büyük geçişin amacı Helium ağının istikrarını ve ölçeklenebilirliğini arttırmak. Ağ, düşük güçlü, uzun menzilli kablosuz cihazlar için bağlantı sunan merkezi olmayan bir IoT cihazları ağı üzerine inşa edilmiş durumda.

Helium’un Solana’ya iddialı geçişi dün UTC saatiyle 16:00’da başladı ve bir gün içinde tamamlanması planlanıyor. Geçişi kolaylaştırmak için Helium’un yerel Blockchain’i duraklatıldı ve ağın anlık görüntüsü alındı. Helium tokenleri (HNT) ve MOBILE tokenleri daha sonra Solana’nın Blockchain’e işlenecek ve Helium’un yerel tokenleri etkin bir şekilde Solana’nın yerel tokenlerine dönüştürülecek. Bu gelişmelerden HNT fiyatı olumsuz etkilendi ve düşüşe geçti. Gün içinde altcoin fiyatı 1,90 dolardan 1,70 dolara geriledi. Basın zamanında HNT, günlük bazda %3’ün üzerinde düşüşle 1,83 dolardan işlem görüyordu.

HNT günlük fiyat grafiği / Kaynak: CoinMarketCap

Helium’un resmi blog yazısına göre, Solana’ya geçişin Helium Ağına artan hız, daha düşük maliyetler ve daha fazla istikrar dahil olmak üzere önemli iyileştirmeler getirmesi bekleniyor. Buna ek olarak IoT platformu, Solana Blockchain ekosisteminde bulunan güçlü geliştirici topluluğundan ve kaynaklardan yararlanmayı planlıyor.

Altcoin topluluğu tepki gösteriyor

Helium’un kendi yerel Blockchain’inden Solana’ya geçişinin duyurulması kripto topluluğundan karışık tepkilerle karşılandı. Bazıları Solana ağının istikrarına ilişkin endişelerini dile getirirken, diğerleri haberi coşkuyla karşıladı ve bir kullanıcı bunu “akıllıca bir hareket” olarak nitelendirdi. Başka bir kullanıcı ise “Solana çok istikrarlı değil. Öyleymiş gibi davranmayın….” diye tweet attı.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Solana’nın geçmişte sık sık kesintilerle karşılaşması ve en son kesintinin geçen yıl Kasım ayında yaşanması nedeniyle istikrarsızlık konusundaki şöhreti yersiz değil. 2022 yılında kesinti neredeyse aylık bir olay haline geldi ve projeye yönelik yaygın eleştirilere yol açtı. Sorunu çözmeye yönelik girişimlere rağmen, Solana 2023 yılında da teknik sorunlarla karşılaşmaya devam etti ve kullanıcılar Şubat ayında ana ağdaki işlemleri tamamlamakta zorlandı.

Eylül 2022’de, Helium Improvement Proposal 70 (HIP-70), projenin Solana’ya geçip geçmeyeceğini belirlemek için oylamaya sunuldu. Öneri, oyların %81,41’inin taşınma lehinde olmasıyla önemli bir destek topladı. Kullanılan 7.447 oyun 6.177’si taşınmayı desteklerken, 1.270’i buna karşı çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir