Bağ-Kur’luların prim şartına düzenleme geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Bağ-Kur’luların emekliliği için gereken 9 bin prim günü şartına yeni düzenleme getirileceğini açıkladı. 

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Bakan Bilgin ile görüştü. Baran, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) şemsiyesi altında olan 4a ve 4b yani eski deyimiyle SSK ve Bağ-Kur’lular arasında emeklilik için prim ödeme gün sayısı açısından farklılıklar olduğuna dikkat çekerek, ATO üyelerinin de aralarında bulunduğu Bağ-Kur’lu işverenlerin emekliliği için gerekli olan 9 bin prim gün sayısının düşürülmesini görüşmede Vedat Bilgin’den talep etti. 

ATO tarafından yapılan açıklamaya göre Bakan Bilgin, Baran’ın talebini olumlu karşıladı.

Bilgin, işverenlerin sağladıkları istihdama göre emeklilik prim gün sayısında düzenlemeyi içeren bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Bakan Bilgin, Bağ-Kur’luların tamamının aynı şekilde değerlendirilmeyeceğini belirterek, istihdam sayısına göre bir kriter uygulanacağını anlattı.

SSK ve Bağ-Kur’lular için fark ne?

SSK’da 7 bin 200 prim günü ile kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşını doldurduğunda emekli olabilirken bu durum Bağ-Kur’lularda farklı.

 
Bağ-Kur’lular kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş ve 9 bin prim günü koşullarını sağlanması durumunda emeklilik hakkı kazanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir