Avrupa Bankacılık Sektöründe Tehlike Çanları: 3 Banka Stres Testini Geçemedi!

Avrupa Birliği Bankacılık Otoritesi (EBA), bölgedeki bankaların dayanıklılığını test etmek amacıyla yapılan stres testinin sonuçlarını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından denetlenen ve bölgedeki bankacılık varlıklarının yaklaşık yüzde 75’ini temsil eden 70 banka bu testlere tabi tutuldu.

EBA’nın yayınladığı rapora göre, üç banka olumsuz bir senaryo altında yeterli dayanıklılığa sahip olmadığı belirtildi. Ancak, EBA bu üç bankanın adını açıklamadı. Diğer taraftan, geri kalan bankaların olumsuz bir senaryoya karşı dirençli kaldığı ve Avrupa Birliği bankacılık sektörünün dayanıklılığının yeniden teyit edildiği ifade edildi.

2008’de yaşanan küresel mali krizin ardından finansal istikrarı sağlamak ve sistemin dayanıklılığını kontrol etmek amacıyla Avrupa ve ABD’deki bankalar üzerinde düzenli olarak uygulanan test, piyasalara verdiği sinyaller açısından oldukça önemli. Özellikle finansal kesimde çıkabilecek bir krizin, bütün küresel ekonomi üzerinde oluşturacağı yaygın etkinin önceden engellenebilmesi açısından uygulanan bu test, bankaların stresli piyasalarda bile Avrupa ve ABD’deki bankalar üzerinde uygulanmaktadır. Bu testler, bankaların stresli piyasalarda bile ekonomiyi destekleyebilme kabiliyetini ölçmeye ve olası zorlu ekonomik durumlara karşı ne kadar dayanıklı olduklarını belirlemeye yönelik yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir